Travma Sonrası Stres Bozukluğunda Psikolojik Danışmanlık

Ölüm tehdidi alan, ölüme şahit olan, cinsel saldırı yaşayan ya da ciddi şekilde yaralanan kişilerde travma sonrası stres bozukluğu görülebilmektedir. Günümüzün en çok görülen rahatsızlıkları içerisinde üst sıralarda yer alan travma sonrası stres bozukluğunda iyi bir psikolojik danışmanlık hizmeti almak oldukça önemlidir. Kişilerin hayat standartlarını önemli ölçüde etkileyen travma sonrası stres bozukluğu yalnızca bu alanda uzman destek merkezleri tarafından tedavi edildiğinde olumlu sonuçlar gösterebilmektedir. 

Travma Sonrası Stres Bozukluğunda Tedavi 

En bilinen psikolojik rahatsızlıklardan birisi olan travma sonrası stres bozukluğunda eştanı olarak majör depresif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu ya da alkol kullanım bozuklukları da yer almaktadır. Tedavi edilmemesi halinde hayati tehlike taşıyan sonuçlara neden olabilen travma sonrası stres bozukluğu belli başlı belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. 

Söz konusu belirtiler, travmayı hatırlatan durumlarda sinirlilik hali ya da saldırgan davranışlar, kendine zarar veren davranışlar, uyku bozuklukları ya da kolayca ürkme şeklinde sıralanabilmektedir. Daha farklı pek çok belirtiye de sahip olabilen travma sonrası stres bozukluğunun bu nedenle uzman bir psikolog İstanbul danışma merkezinde incelenerek çözüme yönelik tedaviye başlanması gerekmektedir. Zira kişilerin uzman yardımı almadan kendi kendilerini tedavi etmeye çalışmaları ileride geri dönülemez psikolojik rahatsızlıkların meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Https://www.homopsychologicus.com/makale/psikolog-istanbul.html adresini ziyaret ederek bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu nedenle travma sonrası stres bozukluğunda en doğru tedavi için Homopsychologicus gibi uzman danışmanlık merkezlerine başvurulması büyük önem arz etmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir