Avşa’nın Adakarası Üzümlerinden Yapılan Şaraplar

Avşa’nın Şarap Kültürünü Tanıyın

Avşa halkının en önemli geçim kaynakları arasında şarap yapımı yer almaktadır. Şaraplar adakarası adı verilen üzümlerden elde edilmektedir. Avşa’da bulunan yerli halkı şarap üretimine 1950’li yıllarda başlamış. Avşa şarabının özelliği üzümlerinden kaynaklanmaktadır. Adakarası cinsi üzümler dünyada sadece Avşa adasında yetiştirilmektedir. Adanın iklimi Akdeniz- Karadeniz karışımı bir iklimdir, bu nedenle yetişen üzümler bilindik üzümlerden çok farklıdır.

Şarap Fabrikalarında Şarabı Tadın


Adada aile işletmelerinin yaptığı farklı marka şarap var, Büyülübağ, Bortaçina; Iris, Rezerv. Şarapların dinlendirildiği fıçılar meşe ağacından yapılmıştır. Avşa’nın şarapları uluslararası otoritelere göre meşhurdur. Iris ve Rezerv isimli şaraplar Fransa’da düzenlenen yarışmada altın madalya kazandılar. Avşa’da bulunan Özcan Market’e giderek bu ödül almış şaraplardan alabilirsiniz. Avşa’ya gelmişken Avşa adası gezilecek yerler arasında sayılan şarap fabrikalarını mutlaka gezin.

Avşa Adası’nda Konaklama

Avşa Adası’na özellikle İstanbul’dan çok sayıda kişi gelmektedir. Şarap tadımı için gelenler bile var. Avşa Adası’na yaptığınız kısa ziyaretler için, çok fazla Avşa adası otelleri bulunmaktadır. Oteller pahalı derseniz, her bütçeye göre otel olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ancak daha ekonomik geziler için, avşa adası apart seçenekleri de mevcuttur. De Evlerini haftasonu için kiraya veren ev sahipleri olduğu gibi adanın merkezinde bulunan emlakçılardan da kiralayabilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.avsa.com/apart-fiyatlari.php adresini ziyaret edebilirsiniz. Konakladığınız odanın deniz görmesini tercih edin, zira balkonda beyaz peynir, küçük mezeler eşliğinde şarap tadımı yapmak harika.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir