Atık Oluşumlarının Alanları ve Önlemler

Kullanımın nerede olduğuna bağlı olarak atık oluşumlarının alanları tespit edilebilmektedir. Okullarda oluşan atıkların en fazla gerçekleşeni kağıt olurken hastanelerde ise plastik malzeme fazlası ile görülmektedir. Bu tür atıkların ayrımı yapılması ve doğrudan geri dönüşüme gönderilmesi ile birlikte kaynak kontrolü sağlanmış olmaktadır. Sıfır atık elde edebilme de alan yönetimi son derece önemlidir. Üretim cinslerine göre ayrımı yapabilmek tespitlere göre değişkenlik göstermektedir.

Temel tüketim malzemelerinin üretiminde etkin rol oynayan maddelerin çok fazla kullanılması kaynakların azalmasına sebep olmaktadır. Kaynaklarda azalmaların oluşması geleceği tehdit eden önemli etkenleri de açığa çıkartmaktadır. Geri dönüşümü tüm atıklarda sağlayabilmek için tasarımları yapılan çöp kovası kullanımını ve dağılım yerlerini çok iyi şekilde tespit etmek gerekir. Böyle bir tespiti de yaşam alanlarında ki faaliyetlere bakarak elde etmek daha doğru adım olacaktır. Doğal kaynaklara yönelmeden önce daha önce kullanılmış malzemeyi dönüştürme yoluna gitmenin çok büyük faydaları da görülmektedir.

Kaynak tüketiminde bir bütün halinde olmak ve daha fazla kişiye ulaşarak harekete geçirmek verimli kaynak kullanımının temeline etki edecektir. Sonuçları düşünülmeden yapılan faaliyetlerin önüne geçilmesi adına da adımlar atılması gerekir. Farklı atık çöp kovalarının tasarımlarını kullanıma sunan Mertoğlu her alan için farklı renklere sahip düzeni kurmuştur.

Firmaların ve kurumların istekleri doğrultusunda yapılan tasarımlar doğrudan kullanıma hazır hale getirilmektedir. Mertoğlu doğal malzeme kullanımında çocuk parkı modellerini de kullanıma sunmaktadır. Hem sağlıklı hem de ekonomik olması da tercih yönü ile ne denli etki ettiğini göstermektedir. Yaşam alanlarının büyüklüğüne ve talebine karşılık olarak sunulan farklı türleri bulunmaktadır. Bütçeye uygun ürünleri ile de çok geniş alana yayılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir